Kontakt: pavlikova@biostatisticka.cz

Jak to bývalo ve Vrchlabí

K souvislosti s aktuální diskusí o Centrech porodní asistence nelze nevzpomenout dvě zařízení, která počátkem tisíciletí předběhla v ČR svou dobu: Centrum aktivního porodu v Praze na Bulovce, které bylo v provozu mezi lety 1998 a 2000, a porodní oddělení ve Vrchlabí v letech 2000-2007.

Číst dál →

Porodní domy ve světě – praxe, data, výsledky

Následující text jsem dnes předala Ministrovi zdravotnictví ČR na schůzce ohledně porodních domů a situaci porodních asistentek v Česku. Částečně vychází z materiálů psaných pro Týden respektu k porodu 2016, s doplněnými dalšími informacemi. Informace přikládám i jako “leták” v pdf pro libovolné použití.
Číst dál →

Datové zdroje o porodech: co je nového?

Máme druhou polovinu roku 2017 a můžeme se radovat – ÚZIS vydal ročenku Rodička a novorozenec za roky 2014 a 2015. Navíc, na dobře ukrytém odkazu http://reporting.uzis.cz/ spustil webové rozhraní, ve kterém lze více či méně pohodlně,
interaktivně a v třídění (alespoň) na regiony zjišťovat a exportovat v datovém formátu některé ze zdravotních ukazatelů včetně několika málo týkajících se porodů.
Číst dál →

Děti, které pro stát neexistují

Lidové noviny ve vydání z pátku 28. dubna 2017 otiskly rámeček se statistikou domácích porodů v ČR (scan zde). Za rok 2014 uvádí celkem 24 porodů doma, za rok 2015 celkem 33 porodů doma. Zdrojem uváděných dat je ÚZIS. Rámeček vyvolal značné pobavení mezi lidmi, kteří se okolo porodů doma v ČR dlouhodobě pohybují. V ČR před- a poporodní péči domarodícím ženám aktuálně poskytují desítky porodních asistentek, ty nejvytíženější mají 30-50 klientek ročně. Jen v jedné ze skupin na Facebooku bylo v uvedených letech zaznamenáno 166 a 267 dětí narozených doma (v roce 2016 335). Přestože tyto údaje nejsou nutně absolutně věrohodné, zřetelně ukazují na fakt, že oficiální údaje ÚZIS jsou dramaticky, deseti až třicetinásobně podhodnocené. Jak je to možné a jaká je pravděpodobná skutečnost se pokusím popsat v následujícím článku. Navazuji tak na svůj starší článek z roku 2010, na základě kterého ÚZIS vydal v roce 2011 zprávu Narození mimo zdravotnická zařízení.
Číst dál →

Porod s polohou koncem pánevním v ČR – neoprávněná indikace nebo falšování údajů?

Během přípravy Analýzy dat o rodičkách (verze ke stažení zde) jsem zjistila, že nejen že v uplynulých patnácti letech výrazně v ČR vzrostl podíl porodů císařským řezem (od roku 2000 každým rokem o zhruba 1 procentní bod ročně), ale zejména že od roku 2009 zcela neočekávaně a nad meze normálního fyziologického výskytu uváděného odbornou literaturou vzrostla míra evidovaných porodů s dítětem v poloze koncem pánevním (KP). Tento nárůst jde současně na vrub porodům císařským řezem (míra vaginálních porodů s dítětem v poloze koncem pánevním zůstává dlouhodobě cca okolo 0.5 % ze všech porodů). Následující text přináší podrobnější analýzu tohoto jevu a využívá k tomu anonymizovaná data sbíraná Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) segregovaná podle jednotlivých zdravotnických zařízení v ČR.
Číst dál →

Proč se některé studie o porodu doma tak zásadně liší od jiných?

V půli října vyšla v Journal of Perinatal Medicine studie dvojice amerických lékařů Grünebauma a Chervenaka, která se znovu vrací k datům z americké databáze Centers for Disease Control (CDC) a která se pokouší na globálních celoamerických datech shrnout, z jakých příčin umírají novorozenci v USA u porodů doma a u porodů v nemocnici. Český Zdravotnický deník studii interpretuje pod titulkem “Nejčastěji novorozenci umírají při domácích porodech. Ohrožují je komplikace a infekce”. Třebaže závěry článku (napsaného známými odpůrci samostatného rozhodování žen o těhotenské a porodní péči obecně a porodu doma zvlášť) interpretuje celkem věrně, zapomíná – možná záměrně a možná jen z neznalosti – na to, že pokud článek o něčem vypovídá, pak jen a pouze o tom, co se ohledně porodní péče děje výhradně v samotných Spojených státech.

Číst dál →

ÚZIS má ZAVŘENO

V letošním roce již počtrnácté vyhlašovala Otevřená společnost v soutěži Otevřeno/Zavřeno úřady, instituce i jednotlivce, kteří zásadním způsobem přispívají k transparentnosti, poskytování informací a svobodě slova, nebo naopak zásadním způsobem informace, data a svobodu slova blokují. Jarmila Hnilicová (provozující web jaksekderodi.cz) letos nominovala do kategorie Zavřeno své téměř dva roky dlouhé úsilí o získání údajů o porodní péči rozděleně podle jednotlivých porodnic.

Číst dál →

Pár čísel o porodních domech – tisková konference STRP

V pondělí 16. května 2016 jsem byla pozvána na tiskovou konferenci u příležitosti zahájení Světového týdne respektu k porodu, abych přítomným novinářům přiblížila, kde a jak se rodí v porodních domech. Obsah mého příspěvku najdete v tomto článku i ke stažení zde. Text postupně doplňuji odkazy na zdroje a další zajímavé materiály.
Číst dál →

Přednáška pro budoucí lektory porodní přípravy (kurz Aperio)

V neděli 24. dubna 2016 a znovu 12. ledena 2019 jsem přednášela pro budoucí lektorky přípravy na porod a rodičovství v rámci akreditovaného vzdělávacího kurzu pořádaného společností Aperio. Tématem první části byl náhled na to, jak vzniká vědecká evidence a také na to, jaké se okolo ní mohou vyskytovat chyby a jak různě bývají i tvrdá data interpretována v kontextu společenského nebo odborného názoru. Ve druhé části jsem studentky seznámila s pohledem vědy na běžné intervence prováděné v českých porodnicích a prostřednictvím dat také s tím, jak různě se péče poskytuje v českých zdravotnických zařízeních.
Číst dál →

Přednáška “Co je EBM a proč je potřeba” pro studenty 1. LF UK

Publikuji prezentaci přednášky Co je EBM a proč je potřeba pro studenty 1. ročníku všeobecného lékařství 1. LF Univerzity Karlovy společně s odkazy na studie a rozšiřující informace, které v přednášce zazněly.
Číst dál →

The Cochrane Collaboration: Jak se vyznat v moři nejnovějších vědeckých poznatků?

Ve spolupráci s Ženskými kruhy publikuji mírně doplněný překlad článku Hanky Harenčárové, který vyšel 1. prosince 2015 na stránkách Ženských kruhů. Článek stručně a přehledně vysvětluje, jak pracuje Cochrane Collaboration a jak vznikají výstupy publikované v Cochrane Library, a současně poskytuje mnoho odkazů na další zdroje informací.

Číst dál →

Rozhovor v Českém rozhlasu Wave

Ve středu 2. prosince 2015 jsem v pořadu Automatky na stanici Wave Českého rozhlasu mluvila v rozhovoru s Barborou Sedláčkovou o péči založené na důkazech, o tom, jak taková péče nebyla poskytnuta ženám u porodů zachycených v dokumentu Pět zrození Eriky Hníkové a také o tom, že novorozenecká úmrtnost je poměrně špatný nástroj k posuzování kvality péče u porodu.
Číst dál →

Přednáška “Jak pracovat s výzkumy v oblasti péče v mateřství”

V pátek 6. listopadu jsem přednášela pro porodní asistentky, studentky i vyučující porodní asistence, lékaře a další o tom, co je Evidence Based Care (péče založená na důkazech), jaké má složky, jak vznikají a jak číst vědecké studie, jak vznikají a jaké chyby mají odborná doporučení. Pro účastníky a další zájemce publikuji celou prezentaci a odkazy na články, databáze, odborná doporučení a další weby, o kterých jsem v přednášce hovořila.
Číst dál →

Analýza dat o rodičkách z registru NRC – 5. část – šití poranění hráze

Pátá část analýzy vypracované pro Platformu zdravotních pojištěnců v září 2015. Konkrétní připomínky vítány na kontaktním emailu nebo FB stránce. Celá analýza je v podobě PDF dokumentu ke stažení zde.

Číst dál →

Analýza dat o rodičkách z registru NRC – 4. část – porod koncem pánevním

Čtvrtá část analýzy vypracované pro Platformu zdravotních pojištěnců v září 2015. Konkrétní připomínky vítány na kontaktním emailu nebo FB stránce. Celá analýza je v podobě PDF dokumentu ke stažení zde.

Číst dál →